NRD Начало
Петък, 15 Ноември 2024
Начало Авансцена Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"
1089
Авансцена

Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г. Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден. „Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях

| 14 Ноември 2024, 10:32 ч.
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"
Снимка © БТА

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Джаз изпълнителят Боби Вълчев ще има два благотворителни концерта – на 14 декември в Пловдив, и на 16 декември в София, в арт център „Сити марк“, съобщават организаторите.

Артистът подкрепя тази година инициативата „Училище за надежда", която предоставя образование на деца от уязвими социални групи, стремейки се да им осигури шанс за по-добро бъдеще.

„Вълчев и неговият екип ще пренесат публиката в приказна коледна атмосфера, изпълнена със светлината на хиляди свещи и красотата на джаз интерпретациите. Към него на сцената ще се присъединят музикантите от джаз бенд „Пловдив“, които ще добавят своя уникален стил и енергия, превръщайки всеки музикален момент в незабравимо изживяване. Това не са просто концерти, а истински спектакли, създадени да пр

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.

„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов. 

Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.

„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския университет и от Шумен, като изтъкна, че шуменските автори са изключително важни за настоящия проект.

„Проф. Младен Младенов е свързващото звено между двете пространства, така и Румен Богданов, който е инициатор на биеналето на съвременното изкуство преди 20 години. Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал", каза още проф. Тотляков.

Технологии и арт съжителстват прекрасно, подчерта той. „Съчетанието между двете не е доминирано нито в едната, нито в другата посока. Хармонията се е случила. Осцилацията като термин в метамодернизма се е получила в точно онази пресечна точка, в която балансът е в пълно равновесие, в пълен покой са нещата", допълни кураторът на изложбата.

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Инициирал съм проверки на абсолютно всички театри, за да разберем дали има схеми и на други места. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "На фокус" по NOVA. Коментарът му е по повод информация за финансови злоупотреби с публични средства в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. 

Тодоров каза още, че тази проверка ще успокои хората, които работят честно в театрите. "Не може всеки, който работи в театър да бъде набеден, че е измамник, само защото работи там", каза служебният министър. 

Той посочи, че "тази схема не е нова". Тодоров обясни, че Министерството на културата няма как да види подробности от това, което се случва, защото бюджетните институции са независими и от юридическа, и финансова гледна точка. Директорите на театрите оперират абсолютно независимо за своит

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

Можем да говорим за материали, които са толкова древни и са в историята на изкуството като определящи, а днес се оказва, че могат да бъдат прочетени по нов начин, допълни проф. Тотляков. „При проф. Младенов чисто технологично и при Румен Богданов с пърформанса, който той прави с изрязването на спирали и свитъци с имена на ключови автори за световното изкуство, всъщност материалите получават коренно различен прочит. Тук говорим за дърво, но ако разгледаме останалите произведения, можем да видим, че е същото", увери кураторът.

Той каза още, че можем да видим и живопис, неща, които са с връзки между текстил, който е изключително характерен, интерпретация на портрети. „Идеята, че можем да интерпретираме звук в някои произведения, е пряко свързана с визуалната музика. Има неща, които имат хранителна стойност, да речем портретите на Стефан Василев са направени от дигитално включени във фотография пуканки, добави проф. Тотляков.

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен днес следобед.

Тя ще остане експонирана до 29 ноември.

Участници в нея са Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен.

Шуменският художник Тони Райчев представи на 24 октомври втората си за тази година самостоятелна изложба в шуменската галерия.

Доц. Валентин Кулев откри изложба In memoriam с 32 платна с портрети в художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби
Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през посл ...
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града. Оттам допълват, че в събитиет ...
Две галерии подреждат обща изложба
С изложбата Market of Desire: Women’s Market софийската галерия „Пунта“ в партньорство с лондонската галерия Cable Depot открива новата си локация на Женския паза ...
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чили ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличиет ...
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.& ...
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Художникът от Търговище Румен Райнов подреди изложба в Художествената галерия „Никола Маринов“ по повод 60-ата си годишнина. Експозицията „Пътища“ включва ...
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в галерия „Серякова къща“
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“. Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на ...
Актрисата Сидни Суини каза, че женската солидарност в Холивуд е "фалшива"
Актрисата Сидни Суини опроверга представата, че жените се подкрепят взаимно във филмовата и телевизионната индустрия, предаде Би Би Си. "Цялата тази индустрия казва само "жените п ...
Тикер в 03:00 ч.
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният архе ...
Начало Авансцена
1089
Авансцена

Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския университет и от Шумен, като изтъкна, че шуменските автори са изключително важни за настоящия проект.

| 14 Ноември 2024, 10:32 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал
Проф. Атанас Тотляков: „Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал"
Снимка © БТА

Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.

Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.

Джаз изпълнителят Боби Вълчев ще има два благотворителни концерта – на 14 декември в Пловдив, и на 16 декември в София, в арт център „Сити марк“, съобщават организаторите.

Артистът подкрепя тази година инициативата „Училище за надежда", която предоставя образование на деца от уязвими социални групи, стремейки се да им осигури шанс за по-добро бъдеще.

„Вълчев и неговият екип ще пренесат публиката в приказна коледна атмосфера, изпълнена със светлината на хиляди свещи и красотата на джаз интерпретациите. Към него на сцената ще се присъединят музикантите от джаз бенд „Пловдив“, които ще добавят своя уникален стил и енергия, превръщайки всеки музикален момент в незабравимо изживяване. Това не са просто концерти, а истински спектакли, създадени да пр

Картина от робота художник Аи-Да, надарен с изкуствен интелект (ИИ), ще бъде предложена на търг от "Сотбис" през през ноември, съобщи АФП.

Неговият портрет на английския математик Алън Тюринг, смятан за един от бащите на съвременната компютърни науки, е един от лотовете в онлайн търга. Той ще се проведе от 31 октомври до 7 ноември и е "пресечна точка на изкуството и технологиите".

Картината, наречена "Богът на A.I." (A.I. God), се оценява на сума от 100 000 до 150 000 британски лири (120 000-180 000 евро).  Окончателната цена ще бъде обявена при закриването на търга.

Този свръхреалистичен робот е един от най-усъвършенстваните в света. Той има бионични ръце, но има обезпокоителна прилика с човек, пише АФП.

Създаден е през 2019 г. от екип, ръководен от Ейдън Мелър, галерист и основател на Ai-Da Robot Studio, със специалисти по изкуствен интелект от у

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.

„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов. 

Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.

„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед

„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.

Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския университет и от Шумен, като изтъкна, че шуменските автори са изключително важни за настоящия проект.

Творец от Търговище подреди свои картини в Омуртаг. Самостоятелната изложба живопис на художника Йордан Йорданов бе открита днес в залата на Обредния дом в града, в присъствието на заместник-кмета Радостина Дончева, граждани - ценители на изобразителното изкуство. 

„За мен е удоволствие да Ви посрещна с добре дошъл в нашия град.  Радвам се, че се отзовахте на нашата покана, за да можем да се насладим, за да усетим таланта и духа Ви, частицата от вас, която е вложена там. За мен е привилегия и чест да обявя изложбата за открита. Успех и на добър час!“, каза Дончева в обръщението си към художника. 

За Йорданов това е десета поредна изложба, но първа в Омуртаг, разказа председателят на народно читалище „Отец Паисий-1870“ Славка Иванова. Художникът излага нови произведения, създадени през последните години, които демонстрират неговия

Инициирал съм проверки на абсолютно всички театри, за да разберем дали има схеми и на други места. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "На фокус" по NOVA. Коментарът му е по повод информация за финансови злоупотреби с публични средства в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. 

Тодоров каза още, че тази проверка ще успокои хората, които работят честно в театрите. "Не може всеки, който работи в театър да бъде набеден, че е измамник, само защото работи там", каза служебният министър. 

Той посочи, че "тази схема не е нова". Тодоров обясни, че Министерството на културата няма как да види подробности от това, което се случва, защото бюджетните институции са независими и от юридическа, и финансова гледна точка. Директорите на театрите оперират абсолютно независимо за своит

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завърна в Панагюрище и още от днес ще може да бъде видян в специално изградената за него зала трезор в Историческия музей в средногорския град. Реликвите ще останат в музея до 10 септември.

Тази година се навършват 75 години от откриването му и по този повод през месец декември със специална програма ще бъде отбелязана годишнината.

При засилени мерки за сигурност ювелирната находка беше посрещната от представители на Общината, директора на музея доц. д-р Атанас Шопов и музейни работници.

Репортер беше допуснат в трезора, докато представители на Националния исторически музей, където съкровището се съхранява постоянно, и специалисти от музея в Панагюрище поставяха оригиналните съдове на мястото на специално изработената за експозицията в Панагюрище 22-каратова реплика.

доц. Шопов коментира, че завръщането на

Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик  Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.

Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.

Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.

Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под

„Проф. Младен Младенов е свързващото звено между двете пространства, така и Румен Богданов, който е инициатор на биеналето на съвременното изкуство преди 20 години. Цялата среда, която е около нас, е запълнена с духа на новото в своя потенциал", каза още проф. Тотляков.

Технологии и арт съжителстват прекрасно, подчерта той. „Съчетанието между двете не е доминирано нито в едната, нито в другата посока. Хармонията се е случила. Осцилацията като термин в метамодернизма се е получила в точно онази пресечна точка, в която балансът е в пълно равновесие, в пълен покой са нещата", допълни кураторът на изложбата.

Можем да говорим за материали, които са толкова древни и са в историята на изкуството като определящи, а днес се оказва, че могат да бъдат прочетени по нов начин, допълни проф. Тотляков. „При проф. Младенов чисто технологично и при Румен Богданов с пърформанса, който той прави с изрязването на спирали и свитъци с имена на ключови автори за световното изкуство, всъщност материалите получават коренно различен прочит. Тук говорим за дърво, но ако разгледаме останалите произведения, можем да видим, че е същото", увери кураторът.

Той каза още, че можем да видим и живопис, неща, които са с връзки между текстил, който е изключително характерен, интерпретация на портрети. „Идеята, че можем да интерпретираме звук в някои произведения, е пряко свързана с визуалната музика. Има неща, които имат хранителна стойност, да речем портретите на Стефан Василев са направени от дигитално включени във фотография пуканки, добави проф. Тотляков.

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен днес следобед.

Тя ще остане експонирана до 29 ноември.

Участници в нея са Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен.

Шуменският художник Тони Райчев представи на 24 октомври втората си за тази година самостоятелна изложба в шуменската галерия.

Доц. Валентин Кулев откри изложба In memoriam с 32 платна с портрети в художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби
Празничен концерт ще представят хорови формации в Добрич
Две галерии подреждат обща изложба
Музеят „Кон-Тики“ в Осло връща артефакти на чилийския Великденски остров
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Община Плевен, посолството на Казахстан и Националният археологически институт с музей са носители на отличието „Златна монета Култура“
Цветни аспекти
Йоко Оно спечели съдебна битка за часовник, подарен на Джон Ленън за 40-ата му годишнина
Калейдоскоп
Художникът Румен Райнов подреди изложба „Пътища“ по повод 60-ата си годишнина
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.